​„Walizki Wyobraźni” w Przedszkolu im. Janka Wędrowniczka w Śremie

Dodano: 04-12-2017

Przedszkole Nr 7 im. Jana Wędrowniczka w Śremie bierze udział w projekcie „Walizki Wyobraźni – Etap I”. Jest to innowacyjna forma promocji, upowszechniania i udostępniania wartościowej literatury wśród dzieci przedszkolnych i ich rodziców.
DSC_0005.jpg

W ramach projektu  przedszkole otrzymało kolorową tajemniczą walizkę z kilkudziesięcioma wybranymi  książkami oraz zestaw „magicznych” przedmiotów – akcesoriów edukacyjnych. Zgodnie z założeniami projektu  przedszkola organizowały i prowadzą  Lokalny Klub Czytelniczy „ Bajkowe Podróże” dla rodziców i dzieci. Podczas spotkań Klubu odbywać się będą warsztaty artystyczno-edukacyjne. Opiekunowie Walizek odbędą  trzy stopniowe szkolenia specjalistyczne z kreatywnej pracy z książką, a także z niekonwencjonalnego wykorzystania książki jako narzędzia do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
W dobie powszechnej cyfryzacji i kultury masowej,  szerzenie nawyku czytelniczego pośród najmłodszych dzieci  zaowocuje zainteresowaniem literaturą w dorosłości. Zamierzeniem projektu jest pokazanie, że codzienny kontakt z książką może być fascynującą podróżą po świecie literatury, dzięki której dzieci rozwiną wyobraźnię, a także umiejętności społeczne. Specjalnie dobrana literatura przyczyni się do budowania otwartości i tolerancji na drugiego człowieka  oraz zrozumienia otaczającego świata. Spośród wielu pozycji na rynku czytelniczym wybrano książki, które odznaczają się dużym potencjałem edukacyjnym. Jednocześnie stanowią doskonały fundament do poruszania i omawiania z dziećmi problemów zarówno tych „dziecięcych”, jak i tych związanych z rzeczywistością.
W przedszkolu odbyły się już pierwsze spotkania i warsztaty w ramach Lokalnego Klubu Czytelniczego  „Bajkowe Podróże”. Dzieci wraz z rodzicami otworzyły tajemniczą kolorową Walizkę i rozpoczęły swoją  podróż z książkami do krainy wyobraźni!

Projekt realizuje Fundacja Serdecznik z Poznania i jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekcie bierze udział 12 placówek z całej Wielkopolski.

 
Galeria fotografii z zajęć znajduje się na stronie Przedszkola Nr 7 im. Janka Wędrowniczka w Śremie
 


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę