Rolnicy obchodzili Dożynki

Dodano: 05-09-2018

W dniu 2 września 2018 r. w Mórce odbyły się Dożynki Gminne, podczas których mieszkańcy gminy Śrem podziękowali za tegoroczne plony. 

Dożynki rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Mórce. Po mszy spod kościoła wyruszył tradycyjny korowód dożynkowy. Kolorowy pochód poprowadziły współczesne i dawne maszyny rolnicze oraz zgodnie z obrzędem dożynkowym postaci Baby i Chłopa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie. Mieszkańcy Mórki przygotowali wyjątkowe dekoracje dożynkowe swoich posesji, które uczestniczyły w konkursie na najlepiej ubraną posesję. 
 
Obrzędy dożynkowe prowadził Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” z Politechniki Poznańskiej. Starostowie dożynek: Hanna Schlecht oraz Maciej Jankowiak wspólnie przekazali na ręce Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego tradycyjny bochen wiejskiego chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Burmistrz Śremu zgodnie z ceremoniałem sprawiedliwie podzielił i rozdał go mieszkańcom i przybyłym gościom jako owoc pracy rolników. W ceremonii dzielenia chlebem uczestniczyli także sołtysi gminy Śrem oraz Poligrodzianie. Zgodnie z ludowym zwyczajem zgromadzonych gości obrzucono ziarnami zboża na szczęście.

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych widzowie mogli oglądać występy KGB – Koła Gospodyń Bogatych w Mórce, które rozweseliło publiczność do łez swoimi przyśpiewkami. Przygotowano wiele atrakcji m. in. poczęstunek grochówką i pieczoną kiełbasą, animacje i darmowe zamki dmuchane dla najmłodszych, pokaz dawnego sprzętu rolniczego. Gwiazdą wieczoru  był zespół Pudzian–Band, który zgromadził liczną publiczność. Wystąpili też słuchacze Studia Piosenki Melody. Dożynki zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Jim-Band”, która trwała do późnych godzin nocnych.

Dożynki Gminne przygotowali sołtys Mórki Roman Hojak wraz z Radą Sołecką Wsi Mórka. 


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę