Wystawa „Samorządni i Niepodlegli”

Dodano: 02-10-2018

Biblioteka Publiczna w Śremie zaprasza na wystawę " Samorządni i Niepodlegli", która odbędzie sie w dniach 1 - 12 października.

Celem projektu jest spojrzenie na największe, przełomowe momenty historii polskiej samorządności, zwłaszcza przedwojennych początków Związku Miast Polskich. Wystawa ma zwrócić uwagę odbiorców na rolę Związku od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości do dziś.
Historia ZMP zaczyna się w listopadzie 1917 przyjęciem statutu nowo powołanej organizacji na Zjeździe Delegatów Miast. Przed samorządowcami stały wówczas różne wyzwania – wiele miast nie dysponowało nowoczesną infrastrukturą sanitarną, rozwijały się w nierównym tempie, bez planów urbanizacyjnych. Miasta musiały w przeciągu kilku lat dogonić swoje czasy.

Po upadku komunizmu, odnowiony w 1991 roku ZMP musiał zabiegać o rewitalizację miast i prawne uporządkowanie statusu samorządów, nadganiając dziesięciolecia PRL-u. Ta paralela między początkami Związku w czasach międzywojennych a „nowymi początkami” lat dziewięćdziesiątych XX wieku zadecydowała o doborze przedstawionych zagadnień.

Wystawa „Samorządni i Niepodlegli” powstała jako część obchodów stulecia Związku Miast Polskich. Sfinansowana jest ze środków Funduszu Dotacyjnego „Niepodległa”, wspierającego inicjatywy związane z obchodami stulecia niepodległości.
 
IMG_20180930_193523.jpgIMG_20180930_193654.jpg


Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę